وی ام ور (vmware)

امروزه نرم افزار vmware یکی از پرکاربردترین و قدرتمندترین نرم افزار های مجازی سازی است که مورد استفاده عموم به خصوص توسعه دهندگان IT و مدیران سیستم می باشد.

این نرم افزار این امکان را میدهد که بر روی ماشین هایی که قابلیت مجازی سازی را داشته باشند، ماشین های مجازی متعدد با سیستم عامل و سخت افزار های اختصاصی خود را پیاده کرده و همچنین برای تست و تغییرات نرم افزار بسیار پر کاربرد است.

برنامه VMware، منابع سخت افزار فیزیکی را به گونه ای بین هر ماشین مجازی به اشتراک می گذارد که انگار هرکدام دارای سخت افزاری جداگانه از قبیل پردازنده، حافظه و دیسک و ابزارهای o/I ویژه خود و غیره هستند.

می توان با استفاده از این نرم افزاربدون نیاز به انجام عملیات پارتیشن بندی دوباره هارد، سیستم عامل جدیدی را نصب کرد و نیز بدون نیاز به بوت کردن سیستم، بین سیستم عاملهای نصب شده جا به جا شد در نتیجه صرفه جویی زیادی  می توان در تهیه سرور در شرکتها نمود و با تهیه یک دستگاه سرور مناسب و راه اندازی این برنامه بر روی آن ، تعداد زیادی سرور مجازی را در شبکه فعال نمود .شرکت vmware که در سال ۱۹۹۸ در ایالت کالیفرنیا تاسیس شد،توانسته است تاکنون دو نسخه عمده را عرضه کنند :

نسخه کامپیوتر های رومیزی یا اصطلاحاً دسکتاپ که با عنوان vmWare Workstation شناخته می شود و نسخه سرور آن که به vmWare ESXi Server معروف می باشد.

یکی از مشخصه های مهم نسخه vmware ESXI server این است که به طور سریع و بدون نیاز به سیستم عامل رابط،مستقیم بر روی سخت افزار نصب میشود.  اما نرم افزار VMWare Workstation برخلاف ESXi نیازمند به یک سیستم عامل (به عنوان مثال ویندوز) می باشد. به طور مثال شما برای استفاده از قابلیت های مجازی سازی VMWare Workstation، باید آن را بر روی ویندوز ۸ نصب نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 13 =