زیروکلاینت (zeroclient)

زیروکلاینت دستگاهی کوچک و ارزان قیمت می باشد که همانند یک کامپیوتر معمولی ماوس کیبرد کابل LAN و مانیتور به ان متصل می شود. البته زیروکلاینت از خود CPU و رم و فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات ندارند و باید از طریق یک سرور به یک کامپیوتر مادر متصل شده و از سخت افزار انه (CPU، رم و هارد درایو) استفاده کند تا بتواند به نیاز کاربر پاسخ دهد.

حتا ممکن است از خود بپرسید چرا از همان کامپیوتر های بزرگ استفاده نکنیم؟

جالب است بدانید که در خیلی از مراکز دولتی، مراکز اموزشی و.. کامپیوتر های بزرگ را از دور خارج شده و از زیرو کلاینت ها استفاده می شود. علت این است که به جای خرید کیس های گران قیمت به صورت جداگانه برای هر کاربر می توان از یک کامپیوتر مادر و تعدادی زیروکلاینت که بسیار ارزان تر از کامپیوتر های بزرگ می­ باشند استفاده کرد.

حال به انواع زیروکلاینت ها میپردازیم

(تمام زیروکلاینت ها باید با کامپیوتر مرکزی ارتباط برقرار کنند اما نحوه کارکردشان متفاوت است.)

انواع زیروکلاینت ها :

۱) زیروکلاینت های RDP (remote دسکتاپ)                 

۲) زیروکلاینت های VDI (virtual دسکتاپ)

۳) زیروکلاینت های DDP (dynamic دسکتاپ)

– زیروکلاینت های RDP  : با استفاده از از این زیروکلاینت ها می­توان به کامپیوتر مرکزی از راه دور متصل شد و میتوانند به یک یا چند سیستم عامل متصل شوند.

– زیرو کلاینت‌های VDI : یک بستر مجازی(سیتریکس یا vmware) برای این زیروکلاینت ها لازم است تا کاریر بتواند از ان استفاده کند. این کار با استفاده از پروتکل های HDX، ICA، PCoIP میسر می­شود.

– زیرو کلاینت‌های DDP : این زیروکلاینت ها جدید ترین نوع از زیروکلاینت ها هستند و می­توان با حداقل سخت افزار، بیشترین تعداد کاربر را داشت و این امر باعث کاهش هزینه برای خرید کامپیوتر اصلی می­باشد و مصرف ان نیز بسیار پایین می­باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 16 =